Ezgi Şaziye Çay

Ezgi Şaziye Çay

Uzman Klinik Psikolog
HAKKIMDA

Merhabalar, ben Uzman Klinik Psikolog Ezgi Şaziye Çay. 2009 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nde Psikoloji (ingilizce) lisans eğitimime başladım. Lisans eğitimim boyunca ; Kıbrıs Psikodrama Sempozyumu ‘Kendin Olabilmek’ , Günlük Yaşamın Pozitif Psikoterapisi, Madde Bağımlılığı Konferansı, Ruh Sağlığı Sempozyumu ‘Travma’,Ruh Sağlığı Sempozyumu ‘İlişkiler’ Kıbrıs Psikodrama Sempozyumu ‘Psikodrama ile Tanışmak’, Ruh Sağlığı Sempozyumu ‘Kayıplar ve Yas’,İfade/Beden Dili ve İletişim Semineri gibi birçok sempozyum, seminer ve konferansa katıldım. 17. Ulusal Psikoloji Kongresi (Boğaziçi Üniversitesi)’nde Karmaşık Yas Envanteri (Revize edilmiş formu)’nın Türkçe’ye Çevirisi: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması’nı tamamlayarak poster sunumu hazırladım. 2013 yılında Bakırköy Ruh Hastalıkları Hastanesi’nde aktif ve başarılı bir stajerlik dönemi geçirdim. KKTC’de Uyuşturucu ve Madde Kullanımının Lefkoşa Bölgesi’nde Yaygınlığı lisans bitirme tezimi teslim ederek Yakın Doğu Üniversitesi’nden mezun oldum. 2014 yılında Beykent Üniversitesi’inde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimime başladığım zamanlarda, özel eğitim ve rehabilitlasyon merkezinde özel gereksinimi olan çocuklarımızla ve aileleriyle hem kurum müdürü hem de psikolog olarak çalışmaya başladım. Aile eğitimleri ve öğretmen eğitimleri verdim. 2016 yılında Özel Eğitim Gereksinimi Olan Çocukların Ebeveynleri ile Özel Eğitim Gereksinimi Olmayan Çocukların Ebeveynlerinin Bedensel Duyumları Abartma Düzeyleri ve Empatik Eğilim Düzeyleri Açısından Karşılaştırılması yüksek lisans tezimi yazarak mezun oldum ve Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı Uzman Klinik Psikolog ünvanıma hak kazandım. Yüksek lisans tezimi yazarken İstanbul Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon Eğitimimi tamamladım. Daha sonra özel bir kolejde çalışmaya başladım. Zümre başkanı olarak görev yaparken Rehberlik ve psikoloji ile ilgili bölüm başkanımla birlikte ihtiyaca yönelik içerikler hazırladım, yeni başlayan meslektaşlarıma çeşitli eğitimler verdim. Başka bir okulda okul psikoloğu ve rehberlik koordinatörü olarak çalışarak birçok aile semineri gerçekleştirdim. 2014 yılından bu yana çocuk, ergen ve yetişkinlere aktif olarak terapi ve danışmanlık hizmeti vermekteyim. Eğitim süreçlerim devam ederken aldığım terapi yöntemlerini, her bireyin kendine özgü olduğu anlayışı ile etik değerler ve bilimsel veriler rehberliğinde, bütüncül yaklaşımı ilke edinerek çalışmaktayım. Pozitif psikoterapi temel danışmanı ve kısa süreli çözüm odaklı terapi danışmanı ünvanlarına sahibim. Goodenough Harris İnsan Çiz Testi, Porteus Labirentleri Testi, Luisa Duss Psikanalitik Öykü Tamamlama Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Kent EGY Testi,Catel 2A Zeka Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi,Amerika P.D. Hiperaktivite Ölçeği gibi çocuk test ve envanterlerinin uygulayıcısıyım.

Eğitimleri

Yakın Doğu Üniversitesi - Psikoloji Bölümü (Lisans)İng Beykent Üniversitesi - Klinik Psikoloji (Yüksek Lisans) İstanbul Üniversitesi - Pedagojik Formasyon

Alanı

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikolojisi, Aile ve Çift Danışmanlığı, Okul Danışmanlığı, Bireysel Terapi ve Grup Terapisi *Çocuk ve Ergen Danışmanlığı ile ilgili çalışma alanlarım: Koruyucu ruh sağılığı hizmetleri, Dikkat Eksikliği Hiperaaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Güçlüğü (Disleksi,Diskalkuli, Disgrafi…), Bilişsel ve Gelişim Gerilikleri, Depresyon ve Diğer Duygudurum Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları (Fobiler, Ayrılık Kaygısı, Sosyal Kaygı, Sınav Kaygısı…), Uyum ve Davranış Bozukluğu, İletişim Problemleri, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Tik Bozuklukları, Uyku Bozuklukları, Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nevrosa, Bulimia Nevrosa…), İnternet (Bilgisayar, Oyun) Bağımlığı, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Ergenlik Dönemi Sorunları, Karşı Olma Karşı Gelme Bozukluğu, Okul Sorunları ve Okul reddi, Boşanma ve Çocuk Üzerine Etkisi, Kardeş Kıskançlığı, Kayıp, Yas ve Travma *Yetişkin Danışmanlığı ile ilgili çalışma alanlarım: Koruyucu ruh sağılığı hizmetleri, Depresyon ve Diğer Duygudurum Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları (Panik Bozukluk, Fobiler, Sosyal Kaygı, Yaygın Kaygı Bozukluğu…), Obsesif Kompulsif Bozukluk, Stres ile Baş etme, Kayıp, Yas ve Travma, İnternet Bağımlığı, Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nevrosa, Bulimia Nevrosa…), Tik Bozuklukları, Uyku Bozuklukları, Kişilik Bozuklukları, Konuşma ve İletişim Bozuklukları, Meslek ve İş ile ilgili sorunlar, Tükenmişlik Sendromu, Yetişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Problem Çözme Becerileri

Kullanıcı Yorumları

Cemre
Kendisinin danışanı olmaktan dolayı oldukça mutluyum. Yakın takipte olması çok güzel.
Ayberk
2 seanstan oluşan bir konuşma yaptık gerçekten bir nebze de olsa rahatlattığını hissediyorum en kısa zamanda tekrar ulaşacağım, teşekkürler.
Onur
Isini profesyonelce yapan samimi ve kibar bir psikolog. Ilk seansta kendimi daha iyi hissettim ve beni motive etti. Cok tesekkur ederim gorusmek uzere.
Anonim
Kendinden emin ,sıcakkanlı ve yaklaşım tarzı ile ilk görüşmeden oldukca pozitif bir enerji aldım.
Anonim
Sadece tek bir seans görüşmek bile iyi hissettirdi mutlaka bir daha görüşeceğim çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için
Anonim
İlgisi alakası sohbeti yaklaşımı enerjisi ve sıcak kanlılığı ile tam destek oldu çok teşekkür ederim.
Anonim
Ezgi Hanım'ın Enerjisi ve samimiyeti zaten en başta kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor:) İlk seansimdi ve çok memnun kaldım devamı da gelecek.Samimiyetle tavsiye ediyorum herkese.
Anonim
Daha ilk seanstan kendimi daha iyi ve mutlu hissettim. Ezgi hanim herkese tavsiyemdir kendisi harika
Anonim
Günün istediğiniz bir saatinde online hizmet verdiğiniz için zor günleri bir nebze olsun azalttığınız için ve mantıklı düşünmemi sağladığınız için çok teşekkür ederim.Ezgi Hanımı kesinlikle tavsiye ediyorum iyi ki görüşmüşüz.
Melih GÜRPINAR
Hayata bakış açınızı değiştirebilecek güler yüzlü bir psikolog.